Ana Sayfa Genel Endüstrilerdeki İnsan Sömürüsü Nasıl Önlenir?

Endüstrilerdeki İnsan Sömürüsü Nasıl Önlenir?

157
0
Paylaş

Endüstrilerdeki İnsan Sömürüsü Nasıl Önlenir? Kapitalizmin, insanlığı ve doğayı süreli olarak sömürü bu sistemi sömürdüğüne dair kanıta gerek yoktur. Kapitalizmi sürekli olarak ayakta tutan tek güç, kazançtan kar elde etme ve kara bağlı olarak da sürekli olarak büyüyüp gelişme çabasıdır. Kapitalizm büyük bir israfla gereksiz mallar elde ediyor, doğayı ve canlıları yok ediyor ve geriye sadece zehirli atıklar ile kirli bir çevre ortaya bırakıyor. Kapitalist sistemde sadece başarının ölçüsü günde, hafta da, ayda veya yılda ne kadar kar ve kazanç elde ettiğin.

Endüstrilerdeki İnsan Sömürüsü Nasıl Önlenir?

Daha fazla ürün elde etmek ve çok sayıda satış yapıp kar elde etmek için doğaya ve insan büyük ölçüde zarar vermekte; canlıların yaşam alanlarını kısıtlamaktadır. Kapitalizmin kendisini geliştirebilmesi ve her yere yaygın bir şekilde yayılabilmesi kendi yüzü haline gelmiş kurumlara ihtiyaç duymuştur. Bu ihtiyaçtan 2. Dünya savaşının sonucundan sonra ortaya çıkan Bretton Woods Kurumları olan IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü gibi kurumlar ortaya çıkmıştır. Bu kurumlar endüstri gelişmesiyle toprağın yağmalanmasını, küçük çiftçilerin yok olmasını ve büyük kentlerin oluşmasını ve gelişmesini sağlar.

Kapitalizm ve Sermaye

Sermaye dünyadaki bütün insanların çoğunu sadece emek gücü deposuna dönüştürürken bunların dışında kalan büyük kısmını hiçbir faaliyete yaramayan ya da tüketebildiği kadar çalışan baş belaları olarak çalıştırır. Zenginlik ve güç dengesizliğini insanlık geçmişinde görülmemiş bir seviyeye getirmiştir. Yozlaşmış ve sorgulamadan, araştırmadan itaat eden bağımlı devletler bağlantılarıyla yakın ilişki içinde hareket etti.

Kapitalist ana merkeze bağlanmayı sağlamak amacıyla büyük bir askeri aygıtı büyütürken, çevrenin otonomisini ortadan kaldırmak ve çevrenin borca bağlı olmasını sağlamak için Batılı güçlü devletlerin ve en güçlüsü olan ABD’nin sistemli denetim ve gözetimi altında, IMF, Dünya Bankası’nın başında bulunduğu bir uluslararası örgütler ağını harekete geçirmiş oldu.

Ekolojik Denge

Ekolojinin yok olup yıkılması kapitalizmin rastlantısal bir özelliği değil, sistemin kendi içerisinde vardır. Kapitalizm her zaman ekolojik denge açısından yıkıcı sonuçları olmuştur. ABD de yer alan enerji santralleri Endonezya’daki ormanlara zarar verirken, Kanada’da bulunan asfalt kumsalları Nijerya ülkesindeki petrol kuyularına zarar veriyor ve küresel amaçlı kazanma dürtüsü doğaya her zaman tarif edilemez zarar vermeye devam ediyor. Kapitalizm, insanlık da dâhil olmak üzere, canlıların ve bütün doğanın başlıca düşmanıdır.

Paylaş
Önceki İçerikKombi Servis
Sonraki İçerikGezen Tavuk Satışı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here