Ana Sayfa Genel Kişisel Gelişimle Birlikte Ruh Sağlığını İyileştirmek

Kişisel Gelişimle Birlikte Ruh Sağlığını İyileştirmek

329
0
Paylaş
Kişisel Gelişimle Birlikte Ruh Sağlığını İyileştirmek
Kişisel Gelişimle Birlikte Ruh Sağlığını İyileştirmek

Kişisel Gelişimle Birlikte Ruh Sağlığını İyileştirmek İnsanların büyük bir kısmı büyük bir farkındalık hareketine imza atarak, vücut sağlığının yanı sıra ruh sağlığı için de önemli adımlar atmaya başladı. Kilo alıp diyete başlamak, migreni tutan bir insanın ağrı kesici alması kadar normal; nefes egzersizi, yoga, motivasyon cümleleri okumak ve onları içselleştirmek vs.

Kişisel Gelişimle Birlikte Ruh Sağlığını İyileştirmek

Kitapçıların en çok satanlar listesinin ilk sıralarında “kişisel gelişim” kitaplarının olmasının tesadüf ‘i olmadığı bir farkındalık süreciyle karşı karşıyayız. İnsanların sosyal medya paylaşımlarının %70’i “başarı, mutluluk, huzur, farkındalık, ruh sağlığı, yoga, nefes, motivasyon, sağlık gibi” içeriklerden oluşuyor.

Kişisel Gelişimle Ruh Sağlığı İyileşebilir mi?

Yaz gelinde diyet yapıp, spor salonlarında vakit geçiren ve ideal vücut ölçülerine kavuşmaya çalışan insanlar artık ruh sağlığını de aynı oranda önemseyip, ruh sağlığı için de egzersiz yapmaya başladı. Kişisel gelişim o kadar ciddiye alındı ki bu sektör için oldukça ciddi yatırımlar yapıldı, kamplar kuruldu, Kişisel Gelişimle Birlikte Ruh Sağlığını İyileştirmek detoks ve yoga kursları açıldı, nefes tekniklerinden oluşan özel ders programları insanların hizmetine sunuldu.

Tatil anlayışı yalnızca deniz, kum, güneş iken, yoga kampları tercih edilmeye başlandı. Dijital platformlarda nefes egzersizleri, her güne bir motto, yoga ve meditasyon alanında birçok internet sitesi kuruldu ve bu alanda çok sayıda aplikasyon kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Nefes yaşamımızın temel taşı. Kişi doğru nefes almıyorsa hem bedensel hem de ruhsal sorunların odağında yer aldığının bilincinde olduğundan çok sayıda nefes tekniği internet platformunda insanların deneyimine sunulmuş. Yoga dersleri de nefes egzersizleri ile birlikte çeşitli tekniklerle insanları rahatlatma ve bilinçlendirme için oldukça faydalı. Kişisel gelişim kitaplarının, podcastlerin, aplikasyonların, yaşam koçlarının insanlar üzerinde pozitif bir etki yarattığı aşikar ancak ruh sağlığını düzeltme konusunda yeterli ve kalıcı bir çözüm değildir.

Mutlu ve huzurlu olmak, ruh-beden sağlığı dengesini kurmak adına atılan adımların iyileştirici bir gücü var ancak ruh sağlığını düzeltmek ya da korumak adına atılacak en doğru adım psikolog ya da psikiyatr desteğidir. Kişi bir profesyonel yardımı alarak kendi çabasıyla çeşitli kişisel gelişim uygulamalarında bulunabilir, ancak bu uygulamalar tek başına ruh sağlığını iyileştirmek adına yeterli değildir.

Paylaş
Önceki İçerikGaggenau Servis
Sonraki İçerikrational fırın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here