Ana Sayfa Genel Sanayi Üretim Endeksi Hesaplama

Sanayi Üretim Endeksi Hesaplama

837
0
Paylaş
Sanayi Üretim Endeksi Hesaplama
Sanayi Üretim Endeksi Hesaplama

Sanayi Üretim Endeksinin Tanımı

Sanayi, ihtiyaçlar doğrultusunda meydana gelen tüketim mallarının üretim faaliyeti biçimidir. Sanayi Üretim Endeksi Hesaplama Fakat sanayi sadece tüketim mallarını üretmemektedir. Bazen de dış ticarette ihracat malları için üretim yapmaktadır. Bir ülke sanayisinin GSMH’ya katkısı çok büyüktür. Yapısı ve genişliği itibariyle ekonomi için böyle bir öneme sahip olması sanayinin bütün alt dallarının daha ayrıntılı incelenmesine neden olmaktadır. Çünkü sanayide meydana gelen dalgalanmalar sanayi üretimi hakkında bilgi almayı zorlaştırmaktadır.

Sanayi Üretim Endeksi Hesaplama

Dalgalanmalar ise sanayinin bir kesiminde üretim artarken başka bir sanayi dalında üretimde azalmaların yaşanmasıdır. Bu dalgalanmalar nedeniyle sanayi üretimini hesaplayabilmek için sanayi üretim endeksi oluşturulmuştur. Sanayi Üretim Endeksi Hesaplama Sanayi sektöründeki bu dalgalanmalar ile üretim hakkında doğru bilgiyi alabilmek için aylık veya üç aylık olmak üzere sanayi üretim endeksleri oluşturulmuştur.

 Sanayi Üretim Endeksinin Hesaplanması

Her ülkenin gelişmişlik seviyesi farklıdır. Bünyesinde barındırdığı sanayi dalları, dışa bağımlılığı, GSMH’daki büyüme oranı, sahip olduğu doğal kaynaklar bunların hepsi üretimi etkileyen en önemli faktörlerdir. Dolayısıyla sanayiyi de etkilemektedir. Bu nedenle sanayi üretim endeksi her ülkenin gelişmişlik seviyesine göre belirlenmektedir. Sanayi üretim endeksi hesaplanırken temel bir yıl esas alınır.

Sanayi Üretim Endeksi 

O yıl üretilen mal miktarı ile üretimi gerçekleştiren üretici sayısı sanayi üretim endeksini hesaplamada kullanılır. Fakat üretim gerçekleştiren her üretici hesaplamaya dahil edilmez. Sanayide üretim çoğunluğunu gerçekleştiren firmalar ele alınır. Bütün firmaların ele alınıp hesaplanması imkansızdır. Sanayi Üretim Endeksi  Örneğin; 2011 yılı esas alındı. Bu yılda 200 üretici 100 adet mal üretmiştir. Sanayi üretim endeksi 100 olarak belirlenir. 2015 yılında aynı üretici sayısı 110 mal üretirse yüzde 10 oranında bir büyüme meydana gelmiştir diyebiliriz. Bu sefer sanayi üretim endeksi 110 olarak belirlenecektir. Sanayi üretim endeksinde meydana gelen artışlar ülke sanayinin gelişmişliğini göstermektedir. Bu da dolayı olarak ülke ekonomisinin büyümesi demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here