Ana Sayfa Genel Üniversitelerden Çıkan Kişilerin Eğitiminin Az Olması

Üniversitelerden Çıkan Kişilerin Eğitiminin Az Olması

195
0
Paylaş
Üniversitelerden Çıkan Kişilerin Eğitiminin Az Olması
Üniversitelerden Çıkan Kişilerin Eğitiminin Az Olması

Üniversitelerden Çıkan Kişilerin Eğitiminin Az Olması Yeni eğitim anlayışında mevki ve makamın önemli olduğu izlenimini gençlere aşılayan sistem, maalesef eğitimin özünü görmemize engel olmuştur. Gençler alacakları eğitimin kalitesinden çok alınan eğitimin ismine güvenir olmuşlardır. Üniversiteden mezun mu oldunuz? O zaman işiniz hazır, durumu olduğu bilgisi aşılandı ya da pompalandı gençlere.

Üniversitelerden Çıkan Kişilerin Eğitiminin Az Olması

Peki, Öyle Mi Oldu? Üniversite Mezunu Kişi Direk İşe Mi Yerleştirildi?

Evet! Geçmişte Üniversite de eğitim almış kişiler direk iyi pozisyonlarda işe girmiş ve üstün performanslar göstermiştir. Peki, bu Üniversite eğitimine mi bağlıydı yoksa kişilerin kendilerine mi?

Üniversitelerde nitelikli akademisyenler bulunduğundan eğitimin kalitesi de üst düzeydeydi. Bu yüzden yetiştirilen üniversite öğrencisi de o denli nitelikli ve eğitimli öğrencilerdi. İş yaşamına atılan üniversiteli gençlik üniversitede aldıkları pratik ve teorik eğitim ile direk pozisyonlara alışıyor ve kolayca iş yaşamına adapte oluyorlardı.

Peki, Ne Oldu Da Şimdi Üniversite Eğitimi Almış Kişiler Daha Az Eğitimli Oluyorlar

Birinci neden; üniversite de nitelikli akademisyenlerimizin azalması, nitelikli akademisyenlerimizin yurt dışına gitmeleri ( günümüzde siyasiler yurt dışına giden bu akademisyenleri geri gelmeleri konusunda duyurularda bulunuyorlar)

İkinci neden; üniversiteye girelim bir mezun olalım da iş kolay mantığı ile hareket eden genç nesil anlayışı. ( Bu yüzden üniversite de alınan eğitimin önemli olmadığı, sadece üniversitenin isminin önemli olduğu anlayışı ) üçüncü neden; eğitim içeriğinin boşaltılması. Öğrencileri iş yaşamına alıştırma ve iş geliştirici bilgileri vermektense, öğrencilere boş beyin doldurucu bilgiler pompalayarak gereksiz bilgi bombardımanına tutuyorlar, Bu da iş yaşamında bilgisizliğe neden olmaktadır.

Siz velilere düşen bu durumda üniversitelerin isimlerine bakmadan, nitelikli akademisyen bulunduran ve sizin öğrencilerinize kaliteli eğitim veren yerleri tercih etmektir. Bu yüzdendir ki bazı üniversiteler yıllar geçse de eğitimde ki yerleri asla değişmez.

Boğaziçi üniv. – Ankara Hukuk – İstanbul Hukuk – Bilkent Üniv. İşletme – İTÜ mühendislik fak. Vb. yıllar geçse de yerleri neden hep aynı yerde?

Çünkü bu ülkenin en iyi akademisyenleri bu üniversitelerdedir.

Eğitim içerikleri kişileri daha bilgilendirici düzeyde olduğundan bu fakülte ve üniversitelerin yerleri asla değişmiyor. Günümüz eğitim anlayışında eğitimin değil de, isimlerin önemli olduğu düşünürse, üniversitelerin eğitimsiz bireyler yetiştirmesi anlaşılabilir.

Paylaş
Önceki İçerikAmana Servisi
Sonraki İçerikBadem Fidanı Sipariş Ver

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here